Miroslav Renda
Senior Test Manager
Blog
Miroslav Renda
Senior Test Manager
Po dlouhých 12 letech vydala mezinárodní organizace ISTQB výrazně přepracovaný balíček materiálů pro velmi úspěšný modul zařazený do pokročilé úrovně, CTAL Test management v3.0. Obsah nové verze CTAL-TM tak konzistentně navazuje na modul Certifikovaný tester základní úrovně, který byl aktualizovaný v roce 2023. V tomto článku se budeme postupně věnovat nejdůležitějším změnám, které vstoupily v platnost 30. 5. 2024. Od 31. 5. 2025 zcela nahradí stávající verzi 2.0 z roku 2012 (12 měsíců je přechodné období, po které mohou kandidáti skládat zkoušku dle staré či nové verze). Dokumenty k tomuto modulu zatím nejsou plánované k překladu do českého či slovenského jazyka.
První viditelnou změnou je změna názvu modulu z Test Manager na Test Management. Avizuje posun zaměření modulu od popisu aktivit role manažera testování k popisu aktivit souvisejících s řízením testování bez ohledu na roli, která dané aktivity provádí. Snaží se tak reflektovat každodenní realitu v mnoha týmech, kde probíhá vývoj agilním přístupem.
Učební osnovy jsou nově strukturované do 3 hlavních kapitol (verze 2012 měla 7 kapitol), členěných dále do 2 až 7 podkapitol. Učební osnovy pokrývají 40 studijních cílů. Celková minimální doba výkladu, kterou by měl pokrýt akreditovaný školicí kurz se tak snížila z 33 hodin na 22,75. Akreditované kurzy by tedy měly být 4denní (místo dosavadních 5 školicích dnů). Detailněji se budeme obsahovým novinkám věnovat za chvíli.
Řada zájemců uvítá změny, které doznala certifikační zkouška. Tříhodinová zkouška, která byla spjata s předchozí verzí učebních osnov, byla tvrdým oříškem pro každého. Nově je základní limit na zkoušku 120 minut (nerodilí mluvčí a lidé s hendikepem dostávají u všech ISTQB zkoušek bonus v podobě navýšení limitu o 25 %). Adekvátně se snížil i počet otázek z 65 na 50. Minimem pro úspěšné složení zkoušky je získání 65 % bodů (otázky mohou být hodnoceny různým počtem bodů). Zůstává zachován princip otázek založených na scénářích, kdy jsou otázky vztažené k popsanému praktickému scénáři (jeden scénář může být společný pro více otázek). Uvažujete-li o přípravě na zkoušku, podívejte se na užitečné tipy pro přípravu na ISTQB zkoušku. Pokud již vlastníte certifikát z předchozí verze CTAL-TM, nemusíte se stresovat přípravou na zkoušku - kromě expertní úrovně mají všechny ISTQB certifikáty neomezenou platnost.
V souvislosti s novým textem učebních osnov přibylo do Glosáře pojmů i 7 nových termínů: defect prevention, defect workflow, hybrid software development model, test progress, internal failure, external failure a appraisal. Z termínů, které byly ve slovníku pojmů zařazeny již v minulé verzi, došlo k aktualizaci textace termínu quality risk.
Nové učební osnovy doznaly velkého množství změn. Dílčí kapitoly jsou povětšinou výrazně přepsané, doplněné zejména o specifika agilního a hybridního vývoje. Taktéž byla zcela vypuštěna problematika revizí (v pokročilé úrovni zůstává v modulu CTAL- TA). Učební osnovy jsou nově členěné do tří hlavních kapitol:
První kapitola je zdaleka nejobsáhlejší. Nejprve rozebírá v detailu tři skupiny činností procesu testování – plánování testování, monitoring a řízení testování a uzavírání testování. Dále rozebírá aspekty týkající se kontextu, v němž testování probíhá (pohled na zainteresované strany, různé vývojové modely a jejich specifika z pohledu testování, specifika řízení různých typů testů). V této části je poprvé použit termín „hybrid software development“, který potřeba dobře pochopit. Ve většině specializovaných kapitol se autoři dotýkají odlišností v přístupech a postupech souvisejících s danou kapitolou v případě tradičního (sekvenčního) vývoje, agilního vývoje, a právě hybridního vývoje.
V další části se autoři věnují strategii testování založeného na rizicích, která je v současné době dominantní strategií testování v praxi. V další podkapitole je probráno téma projektové testovací strategie (autoři zde štěpí dosud používaný termín „testovací strategie“ na „projektová testovací strategie“ a „organizační testovací strategie“). Poměrně rozsáhlých změn doznala kapitola o zlepšování procesu testování. Vypuštěny byly části popisující v detailu různé metodiky zlepšování testovacích procesů. V závěru první části učebních osnov je kapitola o nástrojích používaných v testování s minimálními odlišnostmi od předchozí verze.
Druhá kapitola se v úvodu zaměřuje na výklad metrik, které jsou používány pro řízení a monitoring testování a pro měření kvality testovaného produktu. V další části se autoři věnují oblasti odhadování testování (ve výrazně větším rozsahu než v předchozí verze učebních osnov). Výrazně je také rozšířena kapitola věnovaná managementu defektů. Zde přibyly studijní cíle věnované právě specifikům managementu defektů v agilních a hybridních modelech vývoje. Kapitola poskytuje také cenná praktická doporučení věnovaná nastavení workflows defektů.
Poslední kapitola se věnuje „soft-skillovým“ oblastem řízení testování. V první podkapitole je věnován prostor znalostem a dovednostem jednotlivých členů testerského týmu, procesu výběru vhodných členů týmu a v neposlední řadě i otázkám jejich motivace a dalšího rozvoje jejich znalostí. V poslední podkapitole je pak v rozsahu srovnatelném s předchozí verzí učebních osnov probráno téma nákladů na (ne)kvalitu a kalkulaci přidané hodnoty, kterou dávají testovací aktivity zainteresovaných stranám (vlastníkům produktu, byznysu atd.).
Tento článek byl převzat s drobnými dodatky s laskavým svolením CaSQB z blogu Novinky v modulu ISTQB CTAL Test Management. Tesena je platinovým partnerem CaSQB a školitelem s nejrozsáhlejším portfoliem akreditovaných ISTQB kurzů v českém i anglickém jazyce.
Autorem článku je náš školitel Mirek Renda, člen CaSQB a jeden z autorů nových učebních osnov pro modul CTAL-TM.