Miroslav Renda
Senior Test Manager
Blog
Miroslav Renda
Senior Test Manager
Pomocí „ISTQB seriálu“ shrnuji svůj pohled na ISTQB certifikaci a vysvětluji, komu a jak pomůže. V prvním díle jsem se věnoval základním informacím o ISTQB a jeho certifikačním schématu, ve druhém díle jsem se na ISTQB certifikace díval očima zaměstnance a teď vám je přiblížím pro změnu z pohledu zaměstnavatele. Certifikace a s nimi související odborné standardy totiž přináší řadu přínosů i pro zaměstnavatele. Část z nich je společná bodům, které jsem komentoval i z pohledu zaměstnance, proto je nebudu znovu popisovat.
V základní úrovni certifikačních schémat (ať už jde o testerské ISTQB či třeba projekťácké PRINCE2) je jedním z nejdůležitějších benefitů nastavení jednotné terminologie. Není nad to, když všichni v týmu jednoznačně vědí, co si představit pod termínem Plán testování či Testovací případ.
Učební osnovy dílčích modulů nevznikají na zelené louce. Na jejich tvorbě se podílí desítky expertů a promítají do nich znalosti a zkušenosti z praxe. Certifikovaní pracovníci pak mohou přenášet tyto znalosti do fungování vaší organizace.
Zejména ve státní sféře jsem se mnohdy setkal se zadávací dokumentací, která přímo vyžaduje, aby klíčové role v týmu dodavatele (např. manažer testování nebo projektový manažer) zastávali držitelé příslušného certifikátu.
Odborný certifikát samozřejmě automaticky negarantuje, že bude jeho držitel schopným členem týmu. Jistě však vypovídá o tom, že držitel danému tématu věnoval nějaký čas a byl schopný se na zkoušku připravit. I tato informace může být při náboru přínosná.