Blog

Katarína Vavreková

Katarína Vavreková

Test Manager

Osm let v Teseně: Katy Vavreková o svém růstu, výzvách a Quality Engineeringu

Teseňáci
V nejnovějším rozhovoru jsme si popovídali s Katarínou Vavrekovou, která v Teseně pracuje už od roku 2016. Za tu dobu se vypracovala od úplné juniorky po velmi zkušenou testerku, která se aktuálně věnuje také tématu Quality Engineeringu. Přečtěte si celý rozhovor a dozvíte se, jaké zkušenosti a zážitky za svou osmiletou kariéru nasbírala, jak se dostala ke Quality Engineeringu a co by vzkázala Teseně.

Ahoj Katy, můžeš se nám krátce představit?

Volám sa Katarína, v Tesene pracujem vyše osem rokov. Posledných 5 sa moje meno stále točí okolo Erste kde prinášam dobrú náladu, mačičkové memes a milion otázok na každom standupe. Inak žijem v detašovanom Brnenskom pracovisku a voľný čas delím medzi koncerty, pitie kvalitnej kávy, čítanie a pravidelné filozofovanie nad životom.

Jak ses k testingu dostala a co tě přivedlo do Teseny?

K testingu som sa dostala asi jako slepé kura k zrnu. V podstate som sa okolo ľudí z IT pohybovala veľa rokov - väčšina mojich vtedajších kamarátov robila vývojárov, ale testing nikto z nich jakživ nespomenul.

Ešte predtým som si robila kurz programovania v Pythone, ale prišla som na to, že vyvíjať len tak pre radosť je pre mňa príjemnejšie ako za peniaze. Teda som prišla na to, že tadiaľ cesta nevedie. Googlením som prišla na to, že existuje aj niečo ako testing. Zistila som si od kamošov zhruba čo to je a či by som to zvládla. Povedali, že áno. Začala som s malou dušičkou obháňať entry level pozície a tesena vtedy najímala juniorov.

Doteraz si pamätám pohovor so Zuzkou, ktorá na mňa veľmi dobre zapôsobila. Úprimne, skôr som sa bála že Tesena nebude mať záujem o mňa. :D Našťastie nestalo sa tak a zvyšok je história (a súčasnosť).

Jak bys popsala svůj posun z junior testera na test managera?

Popísala by som ju ako cestu na horskej dráhe, kde na jednej strane je člověk rád, že zažíva niečo neobyčajne vzhrušujúce a na druhej strane neustále kontroluje, či mu naozaj fungujú bezpečnostné pásy.

Ale úprimne. Tesena mi často umožnila dostať sa k príležitostiam a pozíciam, na ktoré by som sa  inak dostávala roky. Určite každý takýto posun bola veľká škola a niekedy to aj dosť bolelo, nebudem klamať. :)

Na druhej strane mi každý posun, či už do role test analytika alebo potom do role test manažera ukázal ďalší rozmer mojich schopností a vnútornej odolnosti.

Jednoducho, ak by som tomu nebola vystavená, nikdy by som si naplno neuvedomila svoj potenciál a určite by moja krivka učenia vyzerala inak.

Do role test manažera som sa dostala vďaka kolegovi Jirkovi, ktorý mi jedného krásneho dňa ponúkol možnosť ísť pracovať do Viedne a ja som túto ponuku pod vplyvom horúceho gréckeho slnka prijala. 

Jaký byl tvůj první projekt v roli TM?

Môj prvý projekt bol v Erste vo Viedni a venoval sa migrácii centrálního datového skladu, takže celkom veľký oriešok. Moj tím mal na starosti koordináciu všetkých testovacích aktivit v rámci tohto projektu a vo vrcholnej fázi projektu bolo doňho aktívne zapojených niekoľko stoviek ľudí. Dovtedy som prácu test manažéra vnímala skôr jako niekoho, kto koordinuje vlastný tím. Tu sme koordinovali koordinátorov a celé tými ľudí, takže to bol dosť iné od môjho vnímania danej role.

Na druhej strane som si aj ‘ošahala’ rolu defect manažéra, o ktorej som dovtedy počúvala skôr iba z teoretických prednášok. Spolu s ďalšími kolegami sme koordinovali riešenie niekoľko tisíc defektov - to bola, musím povedať, veľká zábava. Navyše sme spolu s ďalšími kolegami z Teseny vo Viedni spolu aj bývali, takže to bol taký návrat do študentských čias. Potom zasiahla korona a náš pendlérsky život sa skončil.

Čeho ses tam nejvíce bála? A nastala nějaká situace, ze které jsi byla rozpačitá a na kterou teď vzpomínáš s úsměvem?

Och ja sa priznám, že som sa bála veľmi veľa vecí. Na začiatku projektu som si pripadala úplne stratená a neschopná pobrať to množstvo informácii valiacich sa na mňa. Myslela som, že to nikdy nebudem schopná pobrať. :D

Časom sa to zlepšilo a po prvom kompletne odkrúteném releasy to už bolo výrazne lepšie.

Myslím, že môj najväčší strach vyplýval z toho, že som si konštantne pripadala zodpovědná za výsledky práce druhých ľudí, aj keď som na nich mala často malý dosah. To mi spôsobovalo veľký stres a strach z vlastního zlyhania. Musela som si časom zmeniť celý mindset ohľadom odpovednosti a schopnosti vplyvu na výsledky mojej práce a už je to omnoho lepšie.

Na rozpačitú situáciu si veľmi nespomínam, úsměvných bolo niekoľko, ale neviem či sú úplne publikovateľné. Za veľmi vtipnú považujem spomienku na to, jako sa nám s Jirkom a Jardom podarilo obstarať si pálivé papričky z istej ázijskej reštaurácie. Nebolo to úplne podľa kostolných pravidel ale mali sme radost, keď sme naraz všetci vytiahli papričky zpopod kabáta. :)

Nyní se hodně podílíš na tom, aby se lidem do podvědomí dostal Quality Engineering. Jak ses k tomu dostala a co tě na tom nejvíce baví?

Ak mám pravdu povedať, úplne presný moment si nepamätám. Každopádne v rámci allstaf to bolo jedno z témat a ja som si uvědomila, že prirodzene niektoré aspekty QE v svojej práci aplikujem a uvedomujem si, že mi to prináša určité výhody a viac pokoja. Chcela som, aby sa QE praktiky rozšírili aj ďalej do Teseny a aby o nich vedelo čo najviac ľudí, prípadne aby sme ich mohli aplikovať ďalej na projektech u klientov a zlepšovať to, jako robíme svoju prácu.

Asi najviac ma baví skúšať hľadať cesty jako túto tému komunikovať do vnitra tak, aby to bolo efektívne a ľudia chápali prínos Quality Engineeringu a chceli sa zapojiť.

Baví ma aj to, že princíp QE sa snaží niektoré věci riešiť preventívne, skôr než hasiť požiare (aka typická práca Test manažera). V ideálnom prípade umožňuje zlepšovať věci v úplne inej kvalitatívnej rovine než tradičný testing, dáva možnosť nahliadať do procesov (tak povediac pod pokličku) a celkovo z testera vytvára hodnotovo úplne iného parťáka.

V neposledním rade rieši aj medziľudské vztahy a tímovú dynamiku, čo vnímam jako doposiaľ viac opomíňanú tému.

Kromě toho se věnuješ dalším interním aktivitám v Teseně. Jaká z nich tě nejvíce oslovila a proč?

Mojou srdcovou záležitosťou je dnes už ukončený projekt v tíme Nevyhoření, kde sme spolu s kolegyňami vytvorili rozcestník s rôznymi praktickými aj teoretickými tipmi ohľadom mentálního zdravia. Stále na štvrťročnej báze vytváramie Newsletter s tipmi pre teseňákov, čo ma veľmi baví. Celkovo téma duševného zdravia je mi blízka rovnako jako rozvoj v oblasti softskills, ktorý je dôležitý aj pre technicky orientovaných ľudí jako sú testeri.

Ďalej spolupracujem aj v tíme salaries, kterého cieľom je spravedlivé a transparentné odmeňovanie ľudí. Je to veľmi citlivá a zároveň komplexná téma s dosahom na každého z nás a verím, že cieľ ktorý sme si v rámci tímu nastavili sa nám podarí dosiahnuť. Táto téma je pre mňa hodnotovo veľmi dôležitá, kdeže verím, že princíp transparentnosti je veľmi dôležitý v živote všeobecne, a je to jedna z vecí, ktorá je v mojom hodnotovom rebríčku pomerne vysoko.

Zároveň musím povedať, že je kopec ďalších zaujímavých pracovných tímov, ale v rámci udržania si mentálnej pohody si momentálne vyberám, čomu som schopná a ochotná venovať svoje (bohužiaľ obmedzené) množstvo mentálnej energie. 

Je něco, co bys vzkázat Teseně nebo Teseňákům?

Tesene prajem veľa šťastia v budúcnosti. Za tých vyše osem rokov čo s ňou žijem vnímam, že sa obrovsky posunula a prajem jej, nech aj naďalej ctí principy, ktoré vnímam, že sú vo firme naozaj silné – komunitnosť, otvorenosť a schopnosť spolupráce. Dúfam, že vo všetkých těchto ohľadoch sa budeme posúvať len smerom nahor.

K Teseňákom len toľko, že naozaj si vážim výnimočné penzum ľudí, ktorí Tesenu tvoria. Je to rôznorodá zbierka, ktorá ale spolu veľmi dobře funguje. Určite to nie je vo firmách úplne bežné a dúfam, že do budúcna túto družbu iba posilníme. Prajem nám ešte veľa radosti, dobrých projektov, zaujímavých problémov a energiu na ich riešenie. :)