Kamila Kozakovičová
Test Analyst
Blog
Kamila Kozakovičová
Test Analyst
V minulých dílech naší série o přístupech k vývoji softwaru jsme se zaměřily na výhody a nevýhody přístupu Model-based testing, Exploratory testing a Test Driven Development vs. Acceptance Test Driven Development. V tomto díle se podíváme pod pokličku Risk-based testingu.
Risk-based testing (RBT) je metodika testování softwaru, která se zaměřuje na identifikaci a řízení rizik spojených s použitím softwarového produktu. Tato metodika testování klade důraz na identifikaci kritických oblastí systému, ve kterých selhání může mít největší dopad na uživatele nebo organizaci.
Centrálním bodem této strategie je analýza a hodnocení rizik, která mohou ovlivnit úspěšnost, spolehlivost a použitelnost systému. Na základě této analýzy jsou poté definovány testovací scénáře a prioritizace testovacích aktivit.
Risk-based testing je vhodný pro testování softwaru, který má vysoký dopad na uživatele nebo organizaci a obsahuje složité a kritické funkce. Také pokud jsou zdroje pro testování omezené, může být RBT efektivní možností pro optimalizaci testovacích aktivit. Vhodné je také využití tohoto přístupu při vydání nové verze softwaru k identifikaci rizik spojených s novými funkcemi a změnami.
Jinými slovy, Risk-based testing je vhodné použít vždy. :) Ideálně však v kombinaci s dalšími přístupy.
Risk-based testing je mocným nástrojem pro zajištění kvality softwaru, který umožňuje efektivnější využití testovacích zdrojů a lepší řízení rizik spojených s použitím softwarového produktu.
Přihlaste se už teď na náš workshop Přístupy k testování a vývoji SW nejen v agilním prostředí, který proběhne v rámci konference Tesena Fest 2024.
Nenechejte si ujít nejnovější informace.
Vyplňte nám vaši e-mailovou adresu a dostávejte pravidelnou nálož informací ohledně nadcházejících školení, akcí a testingového know-how.
Chcete poradit?
Napište si o naši bezplatnou, neprodejní konzultaci zdarma. Vyplňte formulář a my se vám ozveme zpět.
Upozornění