Sandra Klašková
Test Manager
Blog
Sandra Klašková
Test Manager
Sandra se pohybuje v testingu už od roku 2015. Za tu dobu nasbírala řadu zkušeností zejména z bankovního sektoru. Má zkušenosti s testováním Internetového bankovnictví, mobilních aplikací, ale také databází. Od roku 2016, kdy začala pracovat v Teseně, se věnovala zejména zefektivnění test analýzy a test managementu. Je držitelkou pěti certifikací ISTQB a spolu s Kamilou Kozakovičovou školí Test analýzu v praxi, Test design techniky a Přístupy k testování a vývoji softwaru. V současnosti se k nám Sandra vrací po rodičovské dovolené a věnuje se zejména rozvoji zaměstnanců a firmy v rámci interních projektů.
K testování softwaru mě přivedla víceméně náhoda. Pracovala jsem čtvrtým rokem jako servisní technik robotických vysavačů a začala se poohlížet po nových příležitostech. To, že nějaké testování softwaru jako obor existuje, jsem se dozvěděla z jobsů, kde jsem narazila na inzerát, kde sháněli junior testera pro nově vznikající internetové bankovnictví. Inzerát mě zaujal, protože od testování a oprav hardwaru to k testování softwaru není zas tak daleko, a tak jsem si o tom začala studovat víc. Následně jsem úspěšně prošla pohovorem a nastoupila na projekt, kde mi Test Managerem nebyl nikdo jiný než Marcel Veselka, jeden z majitelů Teseny :)
Vždy když něco dělám, tak to chci dělat pořádně, takže když jsem se dozvěděla, že se Tesena věnuje čistě testingu a hodně investuje do vzdělávání svých lidí, věděla jsem, že je to pro mě jasná volba.
Vzpomínám si, který projekt MĚL být můj první. :D
Do Teseny jsem měla nastoupit v pondělí 3. října, ale protože jsem už 2. měla odletět na projekt do Anglie, domluvili jsme se na nástupu už 30. září. Ten den jsem také dorazila na svoji první teseňáckou snídani a dozvěděla se, že bohužel nikam nepoletím. Přiznám se, že v tu chvíli mi i tak trochu spadl kámen ze srdce, protože v té době nebyla moje angličtina zrovna na špičkové úrovni a byla jsem z toho dost nervózní. :D
Krátce na to jsem ale nastoupila na projekt pro automotive klienta, kde jsme měli testovat testy vytvořené business analytikem, nikoli testery, a to byla podle mě jedna z těch zásadních zkušeností, která mě utvrdila, že se chci zabývat právě test analýzou a tím, jak ji dělat správně a efektivně.
Pro mě to byl dost přirozený přerod. Už když jsem do Teseny nastupovala, tak jsem věděla, že se chci směřovat do test managementu a pracovat s lidmi. Moje tehdejší team leaderka Klára mi v tom byla neskutečnou oporou a po ní jsem také přebrala svůj první projekt jako test manažerka.
Na rodičovskou jsem odcházela zhruba po necelých šesti letech v Teseně a za tu dobu jsem získala kromě CTFL ještě další čtyři ISTQB certifikace a absolvovala řadu dalších školení od prezentačních dovedností, přes komunikaci s problémovými osobami až po leadership program. Když nad tím teď tak přemýšlím, tak těch školení bylo vlastně docela dost. :D
Každé školení, každá praktická zkušenost z projektu i každý rozhovor s některým z mých kolegů mě posouvá a naplňuje, a jsem ráda, že mám příležitost svoje zkušenosti a znalosti předávat zase dál.
Úplně původní Focus Group byla pouze pro test manažery a nebyla můj nápad. Věděli jsme, že máme v Teseně spoustu zkušených lidí, a že by bylo fajn si mezi sebou tyto zkušenosti sdílet. Potom co se ukázalo, že to může fungovat, mě napadlo udělat to samé i pro test analytiky. Test manažerská FG časem zanikla, naopak vznikla nová FG pro test automatizéry a po nějakém čase jsme se rozhodli, že nemá smysl témata rozdělovat a vznikla jedna hromadná Focus Group, v rámci které se každý měsíc scházíme dodnes.
Jsem hrozně ráda, že mi byl umožněn postupný návrat a vlastně ve chvíli, kdy jsem se na to začala cítit, jsem se mohla začít zapojovat zpět do práce. Ze začátku to byly třeba dvě hodiny měsíčně a teď jsem zhruba na šedesáti. Největší výzvou je určitě zvládat odbavit všechny pracovní úkoly, aniž by to mělo špatný vliv na dceru, která je se mnou ještě doma. Na práci využívám nejvíc čas, kdy spí, ale schůzkám přes den se i tak nevyhnu. Kolegové jsou naštěstí tolerantní, a tak už si nejspíš zvykli, že během schůzek foukám bubliny, odbíhám nebo krmím někoho mimo obrazovku. :D
Jako Bench Buddy se se svými svěřenci scházím každý týden a řešíme, čemu se mohou věnovat během času na Lavičce, aby to bylo přínosné pro ně, i pro Tesenu. Jako Team Leader se se svými svěřenci scházím v delším intervalu, protože jsou většinou na projektu a řešíme zejména jejich obecné blaho a spokojenost v Teseně i u klienta.
Díky těmto dvěma rolím a obecně díky všemu, čemu se teď v Teseně věnuji, mám velký vhled do fungování celé firmy. To jsou pro mě samozřejmě velmi cenné zkušenosti, které bych jen tak někde nezískala.
Na Tesena Festu jsme představily náš úplně nový workshop na téma Přístupy k testování a vývoji softwaru, který jsme připravily spolu s Kamčou Kozakovičovou. Ta se mnou vytvářela a školí i naše předchozí dvě školení – Praktická test analýza a Test Design techniky. Tentokrát jsme to pojaly hodně hravě a za pomoci programovatelných robůtků jsme ukázaly, jak mohou vypadat různé přístupy k testování a jak je důležitá komunikace v celém týmu. Kdo se nestihl našeho workshopu zúčastnit na Tesena Festu nemusí zoufat, na příští rok plánujeme několik dalších běhů, o kterých dáme s dostatečným předstihem vědět.:)
Aktuálně se podílím na realizaci strategie pro Training & Events, v rámci které chceme představit celou novou sérií online i offline školení. Podílela jsem se na přípravě Testovacích balíčků, které nově nabízíme klientům a pro tento produkt vytvářím i celou marketingovou kampaň, kterou postupně spouštíme. A v neposlední řadě jsem Product Ownerem test management nástroje, který aktuálně v Teseně vyvíjíme a na jehož realizaci se moc těším. Doufám, že se nám povede uvést na trh už koncem příštího roku. :)
Možnosti, které mi nabízí Tesena, bych nikde jinde určitě nedostala. Tady můžu růst, trávit čas se skvělýma lidma, dělat co mě baví, věnovat se téměř všemu, co mě napadne, a ještě za to dostanu zaplaceno. No, kdo to má? :D