Blog

Kamila Kozakovičová

Kamila Kozakovičová

Test Analyst

Testing, školení a životní balanc: Kamčina cesta v Teseně

Teseňáci
Kamila pracuje v Teseně už od roku 2017 a aktuálně se kromě testování věnuje také interním projektům, školením a svým dětem. V rozhovoru se nám svěřila s tím, jak se k testingu vůbec dostala, jak se staví ke vzdělávání a co ji na Teseně baví nejvíce.
Testing, školení a životní balanc: Kamčina cesta v Teseně

Kamča se v testingu pohybuje už od roku 2010. Za tu dobu prošla několika bankami, kde stála například u úplných počátků Smartbankingu. Má zkušenosti s testováním internetového bankovnictví, mobilních aplikací, ale také databází. Od roku 2017, kdy začala pracovat v Teseně, se kromě testování věnuje také interním projektům a školením. V našem rozhovoru se nám svěřila s tím, jak se k testingu vůbec dostala, jak se staví ke vzdělávání a co ji na Teseně baví nejvíce.

Jaké máš dosavadní pracovní zkušenosti a jak tě tyto zkušenosti přivedly až sem do Teseny?

Já se k testingu dostala vlastně náhodou. Když jsem po maturitě hledala brigádu na léto, zrovna v ČSOB otevírali test pool s tím, že naberou jen brigádníky studenty. A protože jsem se chystala na VŠ na Aplikovanou informatiku, říkala jsem si, že to bude super start a aspoň nějaké zkušenosti ještě před studiem. Nakonec se z toho vyklubalo pět let spolupráce, kdy mi vyšli vstříc během celého mého studia. Takže jsem končila inženýrské studium s pětiletou praxí v testingu.

Pak jsem si prošla pár krátkými, ne úplně příjemnými, zkušenostmi jinde, dala si rok pauzu, kdy jsem cestovala po světě, surfovala, našla manžela (smích), udělala si mezinárodní kurz instruktora snowboardingu pod britskou asociací a díky tomu strávila celou zimní sezónu ve Třech údolích ve Francii, a nakonec se vrátila domů.

Díky těm nehezkým zkušenostem jsem věděla, že určitě nechci být zaměstnanec korporátu, i když mě tam lákaly projekty. Moje představa byla ve stylu: „něco v IT, asi testing a asi v menší firmě.“ A tady přišla Tesena. Oslovila jsem je, oni mě vzali a ukázali mi, že testing mě může bavit, když ho dělám ve fajn partě lidí a zároveň mohu pracovat na velkých a zajímavých projektech, aniž bych se musela korporátu upsat krví. Takže pro mě vysněná kombinace. To byl rok 2017. A od té doby jsem tu a zatím se nikam nechystám.

Jaký byl tvůj první projekt v Teseně?

Můj první projekt byl v Komerční bance, kde jsem doplnila tým Teseňáků na testy nového DWH. SQL jsem znala ze školy, musela jsem ho velmi rychle oprášit, ale bylo to super. Když jsem studovala vysokou školu, tak jsem ještě netušila, že se tak zakotvím v testingu a můj sen byl spíše jít databázovým směrem. Je vlastně trochu poetické, že když jsem se rozhodla, že zůstanu v testingu, tak jsem šla na projekt, kde jsem testovala databáze a pracovala s SQL.

Tehdy jsem si uvědomila, že testing mě dovede na spoustu zajímavých projektů v různých oblastech a že to mě opravdu baví.

Existuje momentálně nějaká výzva, které čelíš a snažíš se ji překonat?

Vždy pro mě byla výzva soft skills. Tady jsem se už trochu posunula. Nebo alespoň doufám, že jsem na tom o dost lépe, než před pár lety.

Další velkou výzvou je všechno skloubit. Práci na projektu, práci pro Tesenu a samozřejmě rodinu. Mám dvě malé děti školkového věku a někdy není snadné vše vybalancovat a nepadat u toho na hubu. Ale není to tak, že bych dělala něco z donucení. Práce mě baví a děti samozřejmě taky, ale jsou období, kdy se toho sejde hodně a já ráda dělám věci pořádně. Takže největší moje pracovně-životní výzva je naučit se nechat některé věci plavat a získat si nadhled.

Jo a ještě jednu velkou pracovní výzvu si chystám na příští rok, ale to je zatím tajné. (smích)

Jakou roli hraje vzdělávání a osobní rozvoj ve tvém pracovním životě?

Obrovskou. Vzdělávání se vlastně prolíná téměř celou mojí teseňáckou kariérou. Zhruba po roce práce v Teseně jsem si uvědomila, že by mě bavilo i školit. Aktuálně mám tedy část svého úvazku dedikovanou na práci na projektu a část přímo na školení a další teseňácké aktivity. Mezi ty patří třeba naše Tesena Labs, kde se věnujeme různým trendům v IT a testingu nebo Focus Group, kterou u nás každý měsíc pořádám a snažím se najít zajímavé lidi, kteří představí zajímavá témata. Na projektech zůstávám, protože chci být pořád v kontaktu s průmyslem, novinkami v testingu i na projektech a také mě baví networking.

Co se týče školení, tak jsem dříve školila SQL pro testery, aktuálně ale školím tři jiná školení. Test analýzu v praxi, Test design techniky a nově také Workshop pro školitele. Zrovna Workshop pro školitele je pro mě velkou výzvou, protože je hodně o soft skills. A také připravuji školení na míru pro firmy a chodím školit přímo k nim.

Každé jedno školení, které absolvuji, mě odborně i lidsky posouvá. Potkávám se s různými lidmi, musím si k nim najít cestu. Oni často sdílejí různé zkušenosti z projektů, takže sbírám spoustu zajímavých informací, jak to kde funguje. Častokrát navíc díky lidem, se kterými na školení diskutujeme různá řešení, získávám spoustu nových informací o věcech a oblastech, se kterými jsem úplně do styku nepřišla. To je pro mě určitě velká část kolonky osobní rozvoj.

A na příští rok jsem se konečně odhodlala, že si udělám ISTQB Test Analyst.

V Teseně působíš i jako školitelka, tak máš jistě mnoho zážitků. Co na této práci nejvíce oceňuješ a jak ses k ní dostala?

Spoustu jsem toho řekla už v předchozí otázce. Cesta ke školení byla taková zkusíme - uvidíme. Lákalo mě to, tak jsem si řekla, že to zkusím. Navíc jsem si říkala, že do budoucna by to byla fajn možnost, jak si při rodičovské dovolené občas odskočit do práce. Můj team leader mě tehdy obrovsky podpořil a já jsem zkusila odškolit SQL pro testery a ono to bylo překvapivě fajn.

Nejvíce mě na tom baví ta různorodost lidí a zážitků, které slyším od lidí na každém jednom školení. Některé otázky se samozřejmě opakují, ale často padne taková, která mě opravdu donutí k zamyšlení. Ještě se mi nestalo, ani jednou, že bych po školení měla pocit, že „jsem si to tam jenom odvykládala a šli jsme domů.“ Někdy je naopak největší výzva zapojit a rozproudit tu skupinu, aby začala fungovat.

Největší odměna je, když vidím člověka z jiné firmy, který se vrátí na moje další školení, případně se ozvou z firmy, kde jsem školila, že mají zájem, abych jim tam znovu něco odškolila. To si vždy říkám, že to asi nedělám úplně blbě. (smích)

Kdybys měla vybrat jedno školení, které tě baví nejvíce, které by to bylo a proč?

Těžko říct. Každé školení, které aktuálně školím je jiné.

Praktická test analýza dá lidem ucelený přehled o test analýze a co vše do ní patří. Je hezké sledovat, jak se lidem během toho dne skládá celý obrázek. Jako když do puzzle přidávají poslední dílky a najednou to vidí jako celek.

Test design techniky jsou taková moje radůstka. Tady mívám nejčastěji pozitivní zpětnou vazbu už během školení, kdy lidi často projevují nadšení, když se jim podaří pracovat s nějakou technikou a toolem a během pár minut mají výsledky, které mohou okamžitě použít. A vidí, kolik času mohou v práci ušetřit.

No a Workshop pro školitele jsem zatím školila jednou, je to novinka, takže je to pro mě teď velice zajímavé. Mám z toho zatím ambivalentní pocity, protože jsem dostala pozitivní zpětnou vazbu od účastníků a opravdu mě to baví školit, na druhou stranu samozřejmě vidím spoustu věcí, které v tom školení po prvním proběhlém kurzu chci upravit, vylepšit, abych s tím byla já opravdu 100% spokojená. Ale věřím že po dalším kole už to bude mnohem více radosti a méně potřeby to vylepšovat.

Nakonec, když nad tím tak přemýšlím, tak mě asi nejvíce baví připravovat školení na míru pro firmy. Bývají to kompiláty všech mých školení, ale vždy to musím přizpůsobit dané firmě, oboru a skupině lidí. A to je na tom největší výzva – jak udělat to samé zase trochu jinak, aby to mělo co největší přidanou hodnotu.

Jaký je tvůj přístup k získávání zpětné vazby od účastníků školení a jak ji využíváš ke zlepšení budoucích školení?

Na každém školení máme feedback form, jehož odpovědi si vždy po školení vyžádám od kolegů z Training & Events. Zároveň si ale vždy na začátku a na konci školení dělám takové kolečko, kdy se lidí ptám, co by si rádi z toho dne odnesli a potom si ověřuji, jestli to školení splnilo jejich očekávání a jestli jsem jim dodala to, co doufali, že si odnesou.

Každou zpětnou vazbu si vždy čtu, přemýšlím nad ní a případně zakomponuji do dalšího školení. Nejvíce mi samozřejmě vždy dají odpovědi na otevřené otázky.

Jaké rady bys měla pro lidi, který touží po úspěchu ve stejném oboru nebo podobné roli?

Ať se nebojí udělat krok do neznáma, ať si jdou za tím, co chtějí dělat a nebojí se říct si u svého TL/šéfa/známých o podporu a ať jsou otevřeni všem příležitostem, protože nakonec ta jejich cesta může být jiná, než jakou si vysnili, ale může být mnohem zajímavější.

Co ti na práci v Teseně připadá nejlepší?

Všechno. Lidi, příležitosti, podpora, různorodost práce… Nedovedu si představit, že bych teď chtěla být někde jinde nebo s jinými lidmi.