Dominika Kleinová
Blog
TNT program - nálož testingového know-how
Úvod
Terka, Michael, Kevin, Kristýna a Robert jsou první absolventi TNT (Tesena New Talents) programu, který jsme poprvé spustili v říjnu 2021. Všichni společně prošli intenzivním onboardingem, který zahrnoval 200 hodin školení, workshopů, mentoringu, konzultací a praktických zkušeností přímo na projektech. Jak to celé probíhalo a co vše se jeho účastníci dozvěděli? Přečtěte si zkušenosti prvních absolventů TNTčka.
Proč jste se rozhodli pro TNT program?
Michael: Těch důvodů bylo několik. TNT mi doporučil člověk, který má s testováním hodně zkušeností, takže jsem jeho doporučení, že je to skvělá příležitost, stoprocentně věřil. V té době, těsně předtím, než jsem se o TNT dozvěděl, jsem se rozhodoval mezi dvěma pracovními nabídkami, ale když jsem ve výběrovém řízení do TNT uspěl, tak jsem neváhal ani vteřinu a ty ostatní nabídky odmítnul.
Nechci být totiž „jen“ manuální tester, který bude někde několik let sedět a pořád dokola klikat tu stejnou věc. Rád bych se postupně naučil automatizaci a pracoval na zajímavých projektech. A věděl jsem, že toho v Teseně můžu dosáhnout.
Dalším důvodem, i když se možná bude zdát nepodstatný, pro mě byl samotný pohovor a můj pocit z lidí, se kterými jsem se setkal (i když jen online). Během pohovoru jsem se, díky Marcelově snad nekonečné pozitivní náladě a úsměvu, cítil v pohodě, a když pohovor skončil, tak jsem si řekl jedinou věc - tam prostě chci!
Terka: Zaujala mně možnost před nástupem na projekt projít rozsáhlým školením v jednotlivých oblastech.
Robert: Už jsem měl maličké zkušenosti s manuálním testingem a věděl jsem, že se tímto směrem chci vydat. Chtěl jsem absolvovat kurz a zároveň se ucházet o pracovní místo jako juniorní tester. Tesenu jsem už v té době sledoval na sociálních sítích a TNT program nabízel vzdělávání pro začátečníky v testingu s tím, že pak budeme přiřazeni ke klientům na projekt. Viděl jsem to jako nejlepší způsob, jak mých cílů dosáhnout.
Co vám TNT program dal?
Terka: TNT mi dal širší vhled do jednotlivých oblastí testování a zároveň praktickou zkušenost. Teď už vím, jak probíhá práce na reálném projektu. Vše, u čeho jsem si nebyla jistá, jsem mohla konzultovat se zkušenými kolegy.
Kevin: Celý program bootcampu je koncipován tak, aby po absolvování nabyl tester veškerých znalostí k vykonávání kvalitní testerské činnosti s využíváním nástrojů usnadňujících výkon práce. TNT mi dal spoustu nových a užitečných informací, zkušeností, a hlavně možnost vyvíjet se a vzdělávat.
Robert: Sečteno a podtrženo představu o možnostech a zkušenosti, které mi před těmi 6 týdny přišly nemyslitelné. Patří sem: všeobecná IT teorie, práce na projektu, práce v týmu, agilní prostředí, komunikace s klientem, manuální i automatizované testování, testování přes SOAP/REST metody, základy SQL... a v neposlední řadě skvělé kolegy!
Kristýna: TNT rozšířil mé teoretické znalosti a zejména praktické zkušenosti. Měla jsem možnost potkat spoustu odborníků, kteří mě zasvěcovali do jednotlivých oblastí vždy s nadšením, pochopením, že jsem junior a velkou ochotou vždy pomoct/vysvětlit. Skvělá byla i práce na projektu, kde jsem hned od začátku aplikovala teoretické znalosti a dostala se přímo i k automatickým testům.
Jak TNT probíhalo?
Kristýna: TNT program byl naplánován na 6 týdnů a byl složen ze školení (hard i soft skills) s odborníky z teseny, samostudia zadaných témat (technical bootcamp, Postman, Playwright a mnoho dalších) a z práce na reálném projektu pro klienta.
V projektu jsme už využívali získané teoretické zkušenosti a vlastně i řídili meetingy a komunikaci s klienty. Zároveň jsme se denně na ranní schůzce TNT týmu vzájemně informovali, co jsme dělali den předtím, co budeme dělat dnes a co nás blokuje, abychom si zvykli na agilní přístup v reálných projektech. Cenné bylo i týdenní setkávání s mentorem, kde jsme řešili náš posun nebo to, co nám nejde a hledali možná řešení, což nás velmi posouvalo/motivovalo.
Na jakém projektu právě pracujete?
Robert: Měl jsem to štěstí, že jsem asi týden po skončení TNT programu měl pohovor ke klientovi z bankovního sektoru a z pěti kandidátů jsem pohovorující přesvědčil nejvíce a místo na projektu získal. Jde o vyvolávání specifických dokumentů, převážně end-to-end procesy nebo requesty přes SoapUI.
Michael: Podílím se na testování nového a velice ambiciózního projektu pro vývojářskou firmu.
Kevin: V současnosti jsem s kolegy ukončil feature testing SQL databáze pro firmu, která se zabývá systémovými integracemi.
Co pro vás byla největší výzva?
Kristýna: Časově zvládnout velmi nabitý program.
Robert: Během těch 6 týdnů pro mě byla obrovská výzva čas. Nebyl jsem si jist, jaká mám mít očekávání od nálože vzdělávacích materiálů a časové investice. Ze začátku jsem to trochu podcenil a hned druhý týden onemocněl, takže jsem nabíral skluz, který jsem se následně intenzivně pokoušel dohánět. Také plnění některých úkolů pro mě byla výzva, protože jsem si nebyl jist správným postupem, tedy jsem nevěděl, zda dělám to, co po mně bylo chtěno. To mě ale naučilo nebát se ptát.
Michael: Nevykašlat se na to. Ze začátku programu, kdy se toho učení navalilo hrozně moc, všechno bylo nové, všude kolem technické výrazy, které jsem neznal, jsem se snažil pochytit tisíce věcí a nešlo mi to. Tak jsem měl asi jednou chvilku, kdy jsem si řekl, že se na to asi vykašlu, že na to nemám…. Ale jsem docela paličatej, tak jsem si řekl, že to prostě nevzdám. Další obrovskou výzvou pro mě bylo skloubit to všechno s rodinným životem a komplikacemi, které bohužel nastaly ve stejnou dobu…. Murphyho zákony opravdu fungují :)
Kevin: Řekl bych, že celé absolvování TNT programu je samo o sobě výzva. Informací je opravdu spousta a člověk se snaží, aby vše zpracoval a mohl dále využívat. Pro mě osobně byla největší výzva změna projektu – ze startupového projektu na již rozběhlý projekt.
Nenechejte si ujít nejnovější informace.
Vyplňte nám vaši e-mailovou adresu a dostávejte pravidelnou nálož informací ohledně nadcházejících školení, akcí a testingového know-how.